wait please
شکیبا باشید
Loading
Loading
خانهmap dividerآرشیو اخبارmap dividerنوک خودنویس چیست
نوک خودنویس چیست
نوک خودنویس چیست

نوک خودنویس بخشی از قلم است که با سطح کاغذ در تماس است و وظیفه آن رساندن جوهر به کاغذ می باشد . انواع مختلفی از نوک خودنویس تا به حال ساخته شده اند که در مقاله زیر می توانید آن را مطالعه فرمایید و با آنها آشنا شوید .

نوک خودنویس

 

نوک خودنویس بخشی از قلم است که با سطح کاغذ در تماس است و وظیفه آن رساندن جوهر به کاغذ می باشد . انواع مختلفی از نوک خودنویس تا به حال ساخته شده اند که بر اساس موارد زیر تقسیم بندی می شوند .

 1. شکل نوک خودنویس
 2. اندازه و سایز نوک خودنویس
 3. مواد سازنده نوک خودنویس

 

نوک خودنویس nib pen

 

 


انواع مختلف نوک

مواد سازنده نوک خودنویس بر اساس ماهیتی که دارند به دو دسته کلی Quill و Metal تقسیم بندی می شوند .قَـلَـم پَـر (Quill) ساده‌ترین و از قدیمی ترین ابزار نوشتاری ست که بشر آن را برای نوشتن به کار گرفت و در دوران باستان، قرون وسطی و کلا تا پیش از اختراع نوشت‌ افزارهای جدیدی چون مداد، خودکار و خودنویس در بسیاری از موارد مورد استفاده نویسندگان قرار می‌گرفت. Quill در واقع همان تیغ جوجه تیغی یا بیشتر پر پرندگان بوده است که تا اوایل قرن 19 استفاده می شد اما در ادامه به خاطرطول عمر کمی که داشت، جای خود را به فلز داد. در زمان های قدیم نوک فلزی خودنویس ها از جنس فلز مس و برنز بوده اما در حال حاضر نوک فلزی از جنس طلا یا استیل است که با خواص مختلف برای مقاصد مختلفی با سایز و اندازه های متفاوت ساخته و استفاده می شود.

 

 1. Quill
 2. Metal

--

Quill

نوک خودنویس های پر دار

 

نسل دوم قلم های پر

در نسل های بعدی این نوشت افزار ها نیز قلم پر به عنوان یکی از سمبلهای اهل قلم در دوران باستان به حساب می‌آید که با نوک فلزی از نسل های جدید خودنویس مزین گردیده است.

 

 

Metal

نوک خودنویس واترمن قدیمی

 

امروزه نوک خودنویس فلزی با خواص مختلفی برای مقاصد مختلفی با سایز و اندازه های متفاوت ساخته میشود و از کارخانه بر روی قلم ها نسب می شوند . پس از تجاری شدن , هر شرکت قلم سازی نوک خودنویس را در طرح ها و اشکال مختلف و با نوع آلیاژ متفاوت تولید کرد . 

 

 


انواع جنس نوک

 • نوک خودنویس با فلز طلا

طلای به کار برده شده در فلز نوک خودنویسعموما طلای 18 عیار می باشد که با عبارت مشخصه 18C-750 بر روی نوک آن قابل تشخیص استو جز قلم های لوکس به شمار می آید ، اما خودنویس هایی با طلای 14 و 22 عیار نیز وارد بازار شده اند. اعداد و ارقامی که بر روی فلز نوک خودنویسحک می شود نشانگر استاندارد های مهم جهانی استکه در کشور های مختلف متفاوت است . این خود نویس ها با برند های مختلفی تولید و وارد بازار می شوند .

 

 • نوک خودنویس از جنس استیل

خودنویس هایی که با استیل تولید می شوند مقرون به صرفه تر هستند و به خود نویس های اقتصادی معروف اند . وقتی نوک خود نویس از جنس استیل باشد به رنگ سفید – نقره ای خواهد بود . ناگفته نماند خودنویس هایی با نوک فلزی از جنس طلا و خصوصا استیل ، عموما با ایریدیوم آبکاری می شوند ، ایریدیوم آلیاژی از خانواده یکی از عناصر جدول تناوبی به نامِپلاتین استکه ویژگی های مشابه طلا دارد و از طرفی با قیمت مناسب تری هم عرضه می شود . در این صورت عبارت IRIDIUM POINT روی فلز نوک خودنویسحک می شود . فلزاتی مانند اسمیم و تنگستن نیز برای آبکاری به کار گرفته می شوند . این کار باعث می شود فلز نوک خودنویسدر تماس با کاغذ دچار سایش نشود و از بین نرود ، هم چنین در مجاورت هوا کدر نمی شوند ، به عبارتی مقاومت آن ها بالاتر می رود .

لازم است یادآوری کنم که جنس فلز نوک خود نویسچه از طلا باشد و چه از استیل ، حس خوبی که هنگام نوشتن به نویسنده منتقل می کند ، به شکل و نوع تراشی است که فلز نوک قلم دارد . این کار در کارخانه های سنتی به صورت دستی و یک به یک انجام می شد اما در کارخانه های مدرن به کمک ربات های مخصوص است .

تفاوت فلز نوک خودنویس طلا و استیل

خودنویس هایی که فلز نوک آن ها از جنس طلا است مقاومت بیشتری نسبت به فلز استیل از خود نشان می دهند . از آن جایی که ماهیت جوهر های خودنویس اسیدی است ، استیل در طول چندین سال استفاده کم کم کارایی اولیه خود را از دست می دهد و دچار خوردگی می شود ، در حالی که طلا به علت مقاومت در برابر اکسید شدن ، دچار چنین مشکلی نخواهد شد . علاوه بر آن طلا در عین مقاومت در برابر اکسید شدن ، انعطاف پذیری بیشتری نسبت به استیل که یک فلز سخت است ، دارد ؛ به عبارتی خودنویس با نوک فلزی از جنس طلا به مرور زمان متناسب با دستان نویسنده می شود و هر روز نرم تر از روز قبل اما استیل با سختی که دارد ، نوشتن را برای نویسنده سخت تر خواهد کرد . پس به همین دلیل است که خودنویس هایی با فلز استیل را می توان به قیمت ارزان تری خریداری کرد .

 

بررسی فلز نوک خودنویس در جدول تناوبی مندلیف

همان طور که اشاره کردیم فلزاتی که عموما در ساخت فلز نوک خود نویس به کار گرفته می شوند طلا و استیل هستند ، هم چنین از عناصری مانند اسمیم ، تنگستن و ایریدیوم هم برای آبکاری استفاده می شود ، که یک به یک در جدول تناوبی آن ها را بررسی می کنیم .

 • طلا ( Au )

طلا از جمله عناصر جدول تناوبی است که در گروه فلزات واسطه قرار می گیرد . این فلز تقریبا توسط هیچ کدام از عناصر جدول مورد حمله قرار نمی گیرد یعنی با آن ها وارد واکنش شیمیایی نمی شود به همین دلیل اصولا به شکل آزاد در طبیعت یافت می شود . تنها نکته ای که وجود دارد این است که به وسیله کلر و تیزاب سلطانی ( ترکیب نیتریک اسید و هیدروکلریک اسید ) آسیب می بیند . طلا ؛ فلزی نرم ، زرد ، براق و هم چنین انعطاف پذیر ترین و چکش خوار ترین فلز ها است . باید اشاره کنم که در برابر حرارت ، رطوبت و بیشتر عوامل فرساینده مقاوم بالایی از خود نشان می دهد . تمام این نکات ، طلا را برای کاربرد در فلز نوک خود نویسمناسب می کند .

au gold nib نوک خودنویس در جدول

 

 • استیل (Fe , Cr, Ni  )

استیل به فولاد ضد زنگ یا فولاد زنگ نزن هم معروف است . این ماده ، آلیاژی از فولاد است که اصلی ترین عنصر تشکیل دهنده آن آهن Fe ، کروم Cr  و نیکل Ni است ، این سه عنصر در جدول تناوبی ، جز فلزات واسطه اند که در مجاورت یکدیگر قرار گرفته اند و از آن جایی که آرایش لایه ظرفیت شان مشابه است ، خواص یکسانی از خود بروز می دهند . استیل یک خاصیتی به نام "غیر فعال شدن" دارد که در شیمی به معنای مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی است . همین ویژگی ، استیل را برای کاربرد در فلز نوک خود نویسمناسب کرده است .

fe co ni نوک خودنویس در جدول

 

 • اسمیم ( Os )

اسمیم یکی دیگر از عناصر واسطه است و از جمله عناصری است که برای آبکاری فلز نوک خود نویسبه خصوص استیل به کار می رود . این فرآیند آبکاری اصولا برای رسوب دادن دیگر فلزات بر روی یکسری قطعات است .اسمیم به خاطر چگالی بالا ، یک فلز سخت و شکننده است و در مواردی که به دوام و سختی بالا احتیاج باشد به کار می رود برای مثال نوک خود نویس . نکته مهم این که این فلز بی نهایت سمی است و به صورت آلیاژ با دیگر فلزات استفاده می شود .

os جنس نوک خودنویس در جدول

 

 • تنگستن

یکی دیگر از فلزات نوک خودنویس در جدولتناوبی تنگستن است که مشابه اسمیم جز فلزات واسطه ی بسیار سخت و البته سنگین است . کاربرد آن در مواردی است که به دوام بالا احتیاج باشد . این فلز در دمای بالا مقاومت خوبی از خود نشان می دهد و از همه مهم تر مقاومت آن در برابر فرسایش بسیار خوب است . علاوه بر آن اگر در تماس با هوا قرار بگیرد یک اکسید محافظتی خوب را شکل می دهد و استحکام آن تا حد زیادی بالا می رود و دقیقا آن چه برای کاربرد در فلز نوک خود نویسمهم است .

w جنس نوک در جدول

 

 

 • ایریدیوم ( Ir )

همانند فلزاتی که تا به این جا در مورد آن ها صحبت کردیم ، ایریدیوم نیز عنصری سنگین ، بسیار سخت ، شکننده و از فلزات سفید رنگ واسطه است . این عنصر از خانواده پلاتین است و در مواردی استفاده می شود که دوام بالا مورد نیاز باشد . لازم به یادآوری است که ایریدیوم مقاوم ترین عنصر در برابر فرسایش است . این عنصر با هیچ اسیدی حتی تیزاب سلطانی آسیب نمی بیند ، مگر در مجاورت نمک های مذاب مثل سدیم کلرید NaCl و همین طور NaCN. کاربرد این فلز در فلز نوک خود نویسبه صورت آلیاژ ، برای آبکاری است .

Ir ایردیوم جنس نوک در جدول

 

اگر به تمام آنچه از فلزات گفته شد دقت کنید و محل قرار گیری فلز نوک خود نویس در جدولرا نگاه بیاندازید ، متوجه می شوید که تمام این فلزات در نزدیکی یکدیگر و حتی در یک ردیف از جدول تناوبی مندلیف هستند . این یعنی شباهت بسیار زیاد این عناصر با یکدیگر که به راحتی آن ها را قابل جایگزینی می کند .

اگر از یک جنبه دیگر نگاه کنیم فلزاتی که برای آبکاری به کار می روند ، جز سخت ترین فلزات بودند که دوام محصول را بالا می برند به خصوص وقتی فلز نوک خودنویساز جنس استیل باشد چون همان طور که گفتیم نسبت به طلا مقاومت کمتری از خود نشان می دهد . اگر نگاهی به تاریخچه خود نویس نیز بیاندازید ، متوجه روند افزایش مقاومت فلز نوک خودنویس خواهید شد . از پر گرفته تا تیغ جوجه تیغی و رسیدن به طلا .

 

 


انواع نوک فلزی

نوک خودنویس های فلزی ساخته شده را به دو نوع اصلی می توان تقسیم کرد .

 1. Broad nib
 2. Pointed nib

-

Broad NIB

نوک خودنویس پهن

نوک های که در این دسته قرار میگیرند را در اصطلاح broad-edge یا chisel-edge  می گویند . نوک های این دسته از جنسی سخت و دارای نوکی پهن هستند و برای پهن و باریک کردن نوشته باید زاویه قلم را تغییر نداد . بیشتر سبک ها نوشتاری لاتین در قرون مختلف از همین مدل سرقلم توسعه یافته است .

سبک های نوشتاری مانند :

 1. medieval Uncial
 2. Blackletter
 3. Carolingian minuscule
 4. Italic Hand
 • نوک خودنویس های خطاطی برای زبان فارسی که به صورت شیب دار تولید می شوند نیز در همین گروه قرار می گیرند .

 

 

 

 

Pointed NIB

نوک خودنویس تیز

در این گروه , سرقلم ها به صورت نوک تیز درست می شوند و برای پهن تر نوشتن باید فشار را بر روی نوک خودنویس بیشتر کرد تا فاصله بین 2 لبه نوک بیشتر شود و جوهر بیشتری بر روی کاغذ بیاورد . باید در این مدل نوک ها فشار را کنترل کرد چون ممکن است به نوک و یا کاغذ صدمه بزند .

نوک های Pointed nibs در قرن 17 ساخته شدند .

در اواخر انقلاب صنعتی و اوایل قرن 19 تقاضا برای خرید نوک خودنویس فلزی افزایش یافت که در نهایت منجر به تولید انبوه نوک خودنویس شد .

قلم های نوک تیز بیشتر توسط هنرمندان و تدوین کنندگان برای طراحی فنی و نقشه برداری و نقشه کشی استفاده می شود .

نوک خودنویس های نوک تیز پس از فشار دادن

 

 


سایزبندی نوک خودنویس

نوک خودنویس در انواع سایز های مختلف برای کاربری های مختلف تهیه می شود. بعضی از کارخانه های قلم سازی تمامیه سایز های نوک را تولید می کنند و بعضی دیگر فقط سایز های پر استفاده را تولید و عرضه می نمایند.

انواع سایز بندی نوک خودنویس

EF (خیلی باریک نویس):

سایز نوک حدودا 0.3 میلیمتر می باشد و مناسب افراد ریزنویس و کسانی که بیشتر کارهای هنری انجام میدهند طراحی و ساخته میشود.

 

F (باریک نویس):

سایز نوک حدودا 0.5 میلیمتر می باشد و بیشتر مخصوص افراد ریز نویس طراحی و ساخته میشود.

 

M (متوسط):

سایز نوک حدودا 0.7 می باشد و بیشتر برای کارهای روزمره استفاده میشود. نوشتار های عادی و امضا های معمولی با این نوک بسیار راحت انجام میشود.

 

B (پهن):

سایز نوک حدودا 1 میلیمتر می باشد و بیشتر مخصوص طراحی و اسکیس و یا کسانی که بسیار امضا میکنند.

 

به جز این سایز ها که همگی جزو سایز های استاندارد خودنویس مییاشند. سایزهای دیگری نیز وجود دارد که بعضی از برند ها تولید میکنند.

BB یا ۲B یا EB (بسیار پهن):

سایز نوک خودنویس حدودا 1.2 میلیمتر می باشد که بیشتر برای طراحی و امضا و درشت نویسی استفاده میشود.

 

BBB  (خیلی خیلی پهن):

سایز نوک حدودا 1.5 می باشد و برند های بسیار کمی این سایز را تولید میکنند.

 

LH:

نوک طراحی شده مخصوص چپ دستان عزیز

 

OM یا OB و غیره:

نوک های خودنویس زاویه دار مخصوص طراحی

 

 

 

تشریح نوک خودنویس

در عکس زیر که در سال 1998 کشیده شده است می توانید قسمت های مختلف یک نوک را مشاهده فرمایید .

تشریح نوک خودنویس Anatomy nib

 

منبع : www.parkerlatifi.com
اشتراک گذاری
یاشار علیزاده
(1401/04/16 17:33:22)
ببخشید اشتباه شد
دیدم که زحمت کشیدین و آخر مطالبتون نوشتین
محمدرضا
(1400/09/23 14:39:52)
خیلی ممنون امیدوارم بتونم نوک قلمم رو که آسیب دیده درست کنم.
ممنون از توضیحات
رضا دلاوری
(1399/06/28 18:42:02)
با عرض سلام و احترام قربان ببخشید بنده خطاطی میکنم و مداوم شعر مینویسم به نظرتون خودنویس پارکر مدل ژوتر m مناسب خطاطی هست؟در غیر اینصورت خودنویسی که مخصوص خطاطیه و قیمتش زیر 500 تومنه رو به من معرفی کنید بسیار ممنونم جناب لطیفی

+++++++++
+++++++
+++++
پاسخ گروه پارکر لطیفی:

سلام و احترام

بله یکی از بهترین مدل ها هست.
اگر قیمتش بالا هست میتونید یوروپن کول تهیه نمایید.


با احترام
گروه پارکر لطیفی
غلامرضاامیدی
(1399/06/07 23:17:03)
آقای لطیفی باسلام و تشکر لطفا بفرمائید نوک خودنویس لامی Bob موجود هست و قیمت چنداست ؟

+++++++++
+++++++
+++++
پاسخ گروه پارکر لطیفی:

سلام و احترام

واتس اپ بزنید لطفا که خودنویستون بررسی بشه

با احترام
گروه پارکر لطیفی
امیر
(1399/04/19 19:34:34)
سلام خسته نباشید.
به نظرتون خونویس اشنایدر قدیم خوبه؟
+++++++++
+++++++
+++++
پاسخ گروه پارکر لطیفی:

سلام و احترام
بله
خودنویس های خوبی بودن
البته بسیار معمولی بودن.

با احترام
گروه پارکر لطیفی
امیر
(1399/04/19 19:53:53)
خسته نباشید آقای لطیفی
میخواستم بدونم خودنویس پارکر ژوتر کیفیتش خوبه؟

+++++++++
+++++++
+++++
پاسخ گروه پارکر لطیفی:

سلام و احترام

بله
جزو خودنویس های بسیار خوش دست و خوش استایل پارکر هست که طراحی کلاسیک دارد.

با احترام
گروه پارکر لطیفی
مالک جهان احمدی
(1399/05/14 22:59:33)
سلام و عرض ادب و احترام خدمت جناب استاد لطیفی عزیز و پرسنل محترم فروشگاه لطیفی.
جسارتا میخواستم بدونم نوک خودنویس شیفر مدل پرلود تعویض میشه یا خیر

+++++++++
+++++++
+++++
پاسخ گروه پارکر لطیفی:

سلام و احترام

بله تعویض میشود

لطفا به شماره واتس اپ فروشگاه پیغام ارسال نمایید
همکاران ما شما را راهنمایی خواهند نمود
09396702832

با احترام
گروه پارکر لطیفی
مهران کاظمی
(1399/02/15 01:31:04)
درود جناب لطیفی
درود عزیزان مشغول در فروشگاه لطیفی

دربازه انواع خودنویس پارکر و‌نفاوت هایشان آیا مقاله ای دارید ؟
در ضمن آیا گیره در خودنویس پارکر هم‌ یافت می شود ؟
سپاس بسیار


+++++++++
+++++++
+++++
پاسخ گروه پارکر لطیفی:

سلام و احترام
لطفا واتس اپ بزنید 09396702832
به چه مقاله ای نیاز دارید؟
اگر بتوانید برای من یا یکی از دوستان داخل واتس اپ قشنگ توضیح بدید سعی میکنیم که براتون تولید محتوا کنیم و نشر بدیم.

با احترام
گروه پارکر لطیفی
Ali Faghihnia
(1399/01/15 18:44:14)
با سپاس از مقاله کامل و تخصصی تان؛ اطلاعات این مقاله رو باید سالها تجربه کرد.
رایان
(1398/08/12 22:14:08)
درود بنده 122 نوک قلم خود نویس 17 سال پیش که فروشگاه داشتم خریده بودم ولی بعدا بدلایلی مجبور به جمع کردن مغازم شدم این نوک قلمهای خودنویس باسایز 4 و برند GOLD
Plat
4
میخوام بفروشم چیکار باید بکنم
طی 17 سال اخیر رنگ این نوک قلمها به هیچ عنوان تغییر نکرده
چیکار باید بکنم

+++++++++
+++++++
+++++
پاسخ گروه پارکر لطیفی:

سلام و احترام

باید ببینید بین همکارانمون چه کسی خریدار هست.

با احترام
گروه پارکر لطیفی
عبدالمجید هرمزی
(1398/06/23 14:36:53)
با سلام و عرض ادب و احترام . جناب لطیفی عزیز از بابت پاسخ به پرسشم ازتون کمال تشکر رادارم . راجع به خود نویس مونت سبلان که عرض کردم ست کامل با سی دی شومن از آلمان برام ارسال شد . فرمودید که باید از نزدیک ببینید . من ساکن خوزستان هستم . امکانش هست که عکساشو با واتساپ براتون ارسال کنم یا خیر . درصورت قبول شماره ی واتساپ رو محبت بفرمائید. با تشکر


+++++++++
+++++++
+++++
پاسخ گروه پارکر لطیفی:

سلام و احترام

واتس اپ بزنید عکس قلم را 09396702832

البته این مدل به دلیل اینکه مدل های زیادی از روش زده شده و کیفیت تولیدی های کپی نیز بسیار بالا هست یک مقداری مشکل هست از روی عکس نظر دادن.
ولی باز ارسال کنید اگر امکانش بود دوستان راهنمایی میکنند.

با احترام
گروه پارکر لطیفی
ali gh
(1398/04/14 17:59:38)
سلام و درود
یک خودنویس پلیکان سایز M دارم که مدل ارزانقیمتیه نسبتا منتهی از شخص بسیار عزیزی اونرو هدیه گرفتم و نوشت افزار اصلیمه که متاسفانه طی یک لیز خوردن از دست با نوک به زمین خورده و نوکش آسیب اساسی دیده. میخواستم ببینم اگه امکان تعمیر و تعویض نوکش (حتی با یه نوک بهتر سایز M اگه بیرزه) وجود داره یا بیارمش خدمتتون یا ارسالش کنم. و در کامنتها خوندم که میتونم در واتساپ براتون پیام بزارم. منتهی به چه شماره ای؟
+++++++++
+++++++
+++++
پاسخ گروه پارکر لطیفی:

سلام و احترام

امکانش وجود دارد
واتساپ
09396702832
در خدمتیم

با احترام
گروه پارکر لطیفی
عبدالمجید هرمزی
(1397/11/28 14:16:31)
سلام . با عرض خسته نباشید . من یه خودنویس مونت بلانک اصل از آلمان برام فرستادند ست کامل هست دارای دفترچه و سی دی شوپن اختصاصی مونت بلانک همجنین جوهر به شکل شیشه مخصوص خود مونت بلانک و هم بصورت کپسول اختصاصی خو کمپانی مونت بلانک . خواستم ببینم اینجا قیمتش چنده . با تشکر و سپاس فراوان
############
###########
#########
########
######
پاسخ:

سلام و احترام

باید از نزدیک بررسی شود تا بتوان قیمت گذاری کرد.
بسیار مدل های زیادی تولید شده است.

با احترام
گروه پارکر لطیفی
سعید
(1397/12/01 01:45:13)
درود
نوک M برای پارکر ۴۵ موجوده؟
قیمتش رو هم بفرمایید
############
###########
#########
########
######
پاسخ:

سلام و احترام

لطفا در واتس اپ پیغام بگذارید تا در صورت موجود بودن به شما اطلاع دهند.

با احترام
گروه پارکر لطیفی
فرامرز آقاحسنی مهابادی
(1397/11/04 17:50:33)
سلام ازتون ممنونم پاسخ بسیاری از سوالاتم رو دریافت کردم یه پارکر دارم تمام کروم که نوکش اسیب دیده در اسرع وقت جهت تعمیر مزاحم میشم
علیرضا
(1397/08/09 10:06:09)
سلام من نوک خودنویس سانت استیل پاریس میخواستم. موجود هست؟

++++++++++++++
+++++++++++++
++++++++++++
+++++++++++
پاسخ گروه پارکر لطیفی

سلام و احترام

اگر نوک پارکر سونت منظور شما هست بله موجود است
لطفا عکس قلم و نوک را برای ا ارسال نمایید.


ارادتمند
محمدابراهیم تقوائی
(1397/08/11 10:05:26)
با سلام خدمت جناب آقای لطیفی
جسارتا میخواستم بدونم آیا خودنویس مون بلان استالوالکر اوربان با نوک M رو میشه با نوک‌ F تعویض کرد یا نه؟‌و اگر امکانش هست هزینه این کار چقدره؟
با تشکر
++++++++++++++
+++++++++++++
++++++++++++
+++++++++++
پاسخ گروه پارکر لطیفی

سلام و احترام
خیر، امکان این کار وجود ندارد.
ارادتمند
ali
(1395/03/16 01:08:12)
با سلام
دو نوع خودنویس یکی پارکر و دیگری مونت بلنک رو مخواستم قیمت بگیرم و بپرسم امکان خرید از شما هست؟ البته عکس و نوعش رو هم میدونم اما امکان ارسال عکس ندارید.
----
---
--
-
پاسخ لطیفی:
سلام و احترام
لطفا ایمیل نمایید.
با احترام/گروه پارکر لطیفی
احمد
(1394/10/15 19:38:40)
سلام من خودنویس شیفری دارم که نوک آن آسیب دیده است می خواستم ببینم که آیا شما نوک آن را داریدو بنده در اراک زندگی میکنم وهم چنین عکس آن را برای شما ایمیل کرده ام خواهش می کنم سریع به من اطلاع بدهید که آیا نوک آن را دارید یا نه؟
---
--
-
پاسخ لطیفی:
سلام دوست عزیز
ایمیل شما در مورد نوک و عکس آن به دست بنده نرسیده است.
ارادتمند/لطیفی
میعاد
(1394/07/24 21:04:22)
با سلام
چگونه میتونم سر BB را سفارش بدم ؟!
لطفا به ایمیلم اطلاع رسانی کنید
با تشکر
---
--
پاسخ لطیفی:
سلام دوست عزیز
نوک بی بی برای چه خودنویسی؟
ارادتمند/لطیفی
حمید تقی زاده
(1394/07/04 23:41:36)
سلام جناب لطیفی
من برای نوشتن با خودنویس با نوک کشیده راحت تر هستم .بعضی از مدلهای پارکر دارای نوک کوتاه هستند.ایا امکان نصب نوکهای کشیده و بلند روی خودنویسهای اربن و وکتور هست؟
---
--
-
سلام دوست عزیز
خیر امکان این موضوع وجود ندارد.
ارادتمند/لطیفی
صابر
(1394/07/01 17:18:10)
با سلام و احترام
برای نوشتن طولانی مدت، میخواهم یک خودنویس تهیه کنم و دوست دارم همیشه آماده به کار باشد و در ابتدای نوشتن، خشک نباشد.
خودنویس لامی سافاری را انتخاب کرده ام. آیا خودنویسهای باکیفیت و ارزانتری را پیشنهاد میکنید؟
---
--
-
پاسخ لطیفی :
سلام دوست عزیز
مدلی که انتخاب نموده اید بسیار مناسب و عالی می باشد.
ارادتمند/لطیفی
قدرت الله انصاری پور
(1394/06/15 12:21:26)
سلام به شما بزرگوار و خانواده محترم ، از مطلب مفیدشما لذت بردم .
منازل شما خودنویس پرزیدنت خریدم .
آیا انواع مختلف نوک خودنویسBB و 1.1و1.5 و 1.9را شما دارید .
----
------
--------
پاسخ لطیفی:
سلام دوست عزیز
این مدل فقط نوک B و M موجود است.
ارادتمند/لطیفی
محمد
(1394/04/22 22:41:47)
خسته نباشید عالی بود.
ببخشیدپشت نوک خودنویس من از اون سوراخ وسطش که اصطلاحا vent hole بهش میگند با یک خط به نوک وصل شده و وقتی اون خط رو لمس میکنم رنگ میده...آیا طبیعی هست یا خرابه؟قابل تعمیر هست؟ ( اگه اشتباه نکنم به اون خط slit هم میگند)
واقعا ممنون
---
--
-
پاسخ لطیفی:
سلام دوست عزیز
این موضوع طبیعی است و اون خط وسط جوهر پس می دهد ( البته در زمان دست کشیدن )
ارادتمند/لطیفی
ناشناس
(1394/04/15 18:02:24)
با سپاس
برای طراحی معماری (اسکیس و کروکی) چه نوک قلمی را پیشنهاد می دهید؟
---
پاسخ لطیفی:
سلام دوست عزیز
تمامیه مدل های لامی مخصوصا مدل سافاری پیشنهاد میشود.
همچنین قلم های جدید دپکین هم بسیار عالی و جذاب هستند.
ارادتمند/لطیفی
احمد شرف الدینی
(1394/03/11 11:21:14)
با سلام آیا خودنویس های یوروپن موتزارت،والور شیفر،سناتور پرزیدنت دارای نوک درشت هستند؟
---
پاسخ لطیفی:
سلام دوست عزیز
فقط مدل سناتور و شیفر ولور نوک درشت موجود است.
ارادتمند
یحیی پور
(1394/01/13 14:08:49)
سلام نیاز به یک خودنویس با نوک ضخیم دارم به جهت امضاء وپاراف کجا خدمت برسم تا تهیه نمایم.
--
پاسخ لطیفی:
درود
دوست عزیز
خودنویس سناتور دلگادو انتخاب مناسبی می باشد .
تمامیه مدل های لامی هم نوک درشت نویس دارند.
به آدرس فروشگاه، خیابان جمهوری جنب سفارت انگلستان خیابان بابیساندز فروشگاه قلم لطیفی شماره تلفن 66702832
پیروز باشید
سهیل
(1393/11/12 21:06:01)
باسلام,
من یه خودنویس Parker IM دارم میخواستم بدونم آیا ممکنه از نوک مدل سونت یا پریمر برا این خود نویس استفاده کنم چون طرح نوک خودنویس سونت و پریمر از آی ام زیبا تره.
با احترام,
عباس پور.
--
پاسخ لطیفی :
درود
بله دوست عزیز میتوان متصل کرد - ولی هم از نظر قیمت بسیار گران تمام می شود و هم از نظر کارای ممکن است کارای استانداردی نداشته باشد .
پیروز باشید
کامران کیائی
(1393/11/05 23:01:03)
با سلام
آیا نوک لامی سایز BB موجود است؟
با سپاس
--
پاسخ لطیفی :
درود
دوست عزیز فعلا موجود نیست تا 1 ماه آینده.
پیروز باشید
شهرام
(1393/04/12 10:19:17)
مقالات عالین
خیلی مطالبی که مدتها بود میخاستم بدونم جوابشو اینجا پیدا کردم
سپاس فراوان
sonia
(1392/09/25 00:51:36)
باسلام وعرض ادب.من خودنویس واترمن مدل هارمونی گرفتم بانوک مدیوم اما نکش خیلی درشت مینویسه ایا امکانش هست نوکی با سایز اف معرفی کنید که به مدل خودنویسم بخوره .باتشکر فراوان
---
پاسخ لطیفی :
دوست عزیز باید خودنویس خود را به فروشگاه بیاورید .
ابراهیم کیانمهر
(1392/02/27 16:02:13)
با سلام بسیار جالب بود بفرماید بهترین نوک خودنویس مربوط به کدام برند میباشد
غلامحسین بازدار
(1392/02/21 11:45:09)
درود بر شما
بهترین نوک خودنویس ازلحاظ برند متعلق به کدام کمپانی هست ؟
باشکر
احمد
(1392/02/21 11:31:02)
ممنون از مقالات جالب شما تاحالا جایی این چنین مقاله ای ندیده بودم.
امیر محمد پوربیرام
(1392/02/21 11:29:21)
واقعا عالی بود گرانترین برند کدام است ؟
لیلا جم
(1392/02/18 23:21:16)
مقاله هاتون خیلی خوبن
خیلی مرجع خوبی درست کردید
لطف کنید در مورد نوک خودنویس لامی هم اطلاعات بذارید

نام:
آدرس ایمیل:
متن نظر *:
كد امنیتی *:
اگر تصویر ناخواناست(اینجا)را کلیک کنید

 

گروه پارکر لطیفی مرجع تخصصی فروش و تعمیرات نوشت افزار در ایران

گروه پارکر لطیفی با ارائه ی برترین و معتبرترین برندهای نوشت افزار دنیا، و ارائه ی خدمات پس از فروش آن ها، این امکان را برای مشتریان خود فراهم آورده است تا صاحب بهترین ها باشند و با خاطری آسوده درباره ی کیفیت و اصالت نوشت افزار مورد نظرشان، به خرید آن ها بپردازند.

 

شماره تماس با شرکت: 02166702832 (10 خط)
آدرس شرکت: خیابان جمهوری، خیابان بابی ساندز، پلاک 2 و 4 ، پارکر لطیفی
ساعت کار فروشگاه:  09:00 صبح لغایت 14:00 و 16:00 عصر لغایت 19:30
مدرک عضویت در انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی فروشگاه اینترنتی پارکرلطیفی
مدرک ساماندهی فروشگاه اینترنتی پارکرلطیفی
Bank Pasargad
© کلیه حقوق معنوی وب سایت متعلق به گروه نوشت افزار پارکر لطیفی می باشد. طراحی شده توسط طراحی فروشگاه اینترنتی داتک
شکیبا باشید ...