wait please
شکیبا باشید
Loading
Loading
یک پیشنهاد برای رفع اختلاف اساسنامه‌های داخلی با فدراسیون‌های جهانی _ ۴ اردیبهشت ۱۳۹۴

یک پیشنهاد برای رفع اختلاف اساسنامه‌های داخلی با فدراسیون‌های جهانی

عضو هیات علمی دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران می‌گوید: اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی قبل از این که در هیات دولت به تصویب برسد، بهتر است مورد تایید فدراسیون‌های بین‌المللی قرار بگیرد تا در اجرا دچار مشکل نشویم.

دکتر محمد خبیری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: تدوین اساسنامه فدراسیون‌ها کار بزرگی بود که برای نخستین بار توسط هاشمی طبا (رییس سازمان تربیت بدنی وقت) مورد بررسی و تدوین قرار گرفت و با این کار انقلاب بزرگی در فدراسیون‌ها ایجاد کرد. در آن زمان پیش از تدوین اساسنامه فدراسیون‌ها، انتخاب اعضای هیات رییسه توسط شخص رییس سازمان تربیت بدنی صورت می‌گرفت و مجمع تصمیم گیرنده نبود.

وی تصریح کرد: به یاد دارم در سال 77- 76 که کفاشیان، معاون فنی فدراسیون فوتبال و مهندس مهرعلی‌زاده رییس سازمان تربیت بدنی بود. نامه‌ای به وی نوشتم مبنی بر این که اساسنامه فدراسیون فوتبال اشکالات زیادی دارد و نیاز به اصلاحات دارد. در آن زمان چون مسئولیت کمیته‌ فدراسیون‌های ملی را برعهده داشتم یکی از شرح وظایف من استاندارد سازی اساسنامه فدراسیون‌های ملی بود. در نتیجه‌ به کفاشیان گفتم که اساسنامه فدراسیون فوتبال استانداردهای لازم را از نظر بین‌المللی رعایت نکرده و تمام آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها را پوشش نمی دهد. این مساله هم زمان شد با رفتن من به کمیته‌ فیفا تا به عنوان نماینده AFC و فیفا، اساسنامه کشورهای مختلف را استانداردسازی کنم. بنابراین چون این مسئولیت را بر عهده گرفته بودم، دوست داشتم اساسنامه فدراسیون فوتبال مطابق با استانداردهای فیفا باشد، اما متاسفانه این طور نبود.

خبیری اضافه کرد: در آن زمان به خاطر مشکلاتی که برای صفایی‌فراهانی به عنوان نماینده فیفا از سوی رییس سازمان تربیت بدنی وقت به وجود آمد، استعفای خود را به مهندس مهرعلیزاده داد و وی استعفای ایشان را پذیرفت و دکتر دادگان، سرپرست فدراسیون شد و این امر خلاف مقررات و آیین‌نامه‌ فدراسیون بود و باید مجمع استعفای صفایی فراهانی را قبول می‌کرد، نه شخص رییس سازمان تربیت بدنی. این مساله را به مهندس مهرعلی زاده گفتم و وی آمد یک تبصره زیر ماده "10" اساسنامه گذاشت، مبنی بر این که رییس سازمان تربیت بدنی این اختیار را دارد که من را عزل کند و دیگر نیازی به تشکیل مجمع نیست.

عضو هیات علمی دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران، خاطر نشان کرد: مهندس مهرعلی زاده پس از قبول استعفای من، نامه‌ای به فیفا نوشت در خصوص اضافه شدن تبصره ماده "10" به اساسنامه که این نامه از سوی فیفا مورد تایید قرار نگرفت و این امر منجر به تعلیق فدراسیون فوتبال در آن زمان شد. رییس سازمان تربیت بدنی وقت پس از این اتفاق این طور مطرح کرد که من از منافع مملکت خود در فیفا دفاع نمی‌کنم و بیشتر به دنبال منافع خود هستم. به همین خاطر علیرغم میل باطنی خود از تمام سمت‌های خود در فیفا و AFC استفعا دادم. پس از این ماجرا در سال 2005 دکتر دادگان به فیفا قول داد که در اساسنامه تغییراتی اعمال کند و این قضیه هم زمان بود با شروع رقابت‌های جام جهانی؛ با وجود این که فیفا می‌توانست مانع حضور تیم ایران در رقابت‌های جام جهانی شود اما این کار را نکرد و تیم ما در بازی‌های جام جهانی شرکت کرد.

وی اظهار کرد: پس از این که مهندس علی آبادی رییس سازمان تربیت بدنی شد، دکتر دادگان را از سمت ریاست فدراسیون فوتبال کنار گذاشت و این برکناری مصادف بود با مساله زمینه‌های تعلیق فدراسیون فوتبال و بحث‌های اساسنامه. فیفا مجددا موضوع را پیگیری کرد و گفت اگر مجمع دادگان را کنار نگذارد، فدراسیون فوتبال به حالت تعلیق در می‌آید که متاسفانه این تعلیق انجام شد.

خبیری خاطر نشان کرد: وزارت ورزش و جوانان مدتی است که روی اساسنامه کار می‌کند، بد نیست که با دقت عمل بیشتری این کار را انجام دهد و کسانی را برای اصلاح اساسنامه قرار دهد که کار بلد هستند و همچنین برای تایید اساسنامه با فدراسیون‌های بین‌المللی ارتباط برقرار کنند تا مشکلی پس از تدوین اساسنامه برای آن به وجود نیاید.

عضو هیات علمی دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران، اضافه کرد: آنچه که در اصلاح اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی حائز اهمیت است، عدم تغییرات در اساسنامه فدراسیون فوتبال است که تصور می‌کنم در شرایط کنونی این بهترین تصمیمی بود که وزارت ورزش و جوانان اتخاذ کرده است و واقعا جای نگرانی داشت اگر اساسنامه فدراسیون فوتبال تغییر پیدا می‌کرد. زیرا به هر صورت دوباره با فیفا در این باره چالش پیدا می‌کردیم. البته هر اساسنامه پس از چهار یا پنج سال باید به روز رسانی شود، در صورتی که استانداردهای بین‌المللی را رعایت کنند و تنها منافع ملی را نظر نگیرند.

خبیری با تاکید بر این مساله که خوشحالم که برای تغییر اساسنامه از من دعوت به عمل نیامد، گفت: با وجود این که تجارب زیادی در اصلاح و تغییر اساسنامه کشورهای مختلف دارم، نمی‌دانم چرا در اصلاح اساسنامه از من هیچ سوالی نکردند. البته از سوی دیگر خوشحالم و از وزارت ورزش و جوانان تشکر می‌کنم که در این زمینه دعوتی از من نشد. زیرا به حدی سرم شلوغ است که شاید فرصت این کار را پیدا نمی‌کردم. به هر شکل توصیه می‌کنم قبل از این که اساسنامه برای تصویب نهایی به هیات دولت برود، نظرات فدراسیون‌های بین‌المللی را به طور غیر مستقیم جویا شوند تا تناقضی در این زمینه پیش نیاید.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا تصور نمی کنید اساسنامه فدراسیون فوتبال نیز نیاز به تغییرات و اصلاح دارد؟ اظهار کرد: تدوین اساسنامه فدراسیون فوتبال مربوط به سال 1386 است و قطعا نیاز به اصلاحات دارد اما به شرط این که استانداردهای فیفا را رعایت کنند نه این که فقط منافع ملی خود را ببینیم. از سوی دیگر در استانداردهای فیفا یک بخش با خودنویس و یک بخش دیگر با مداد نوشته شده است. بخشی که با خودنویس نوشته شده قادر به تغییر آن نیستیم، اما قسمتی که با مداد نوشته شده، مشکلی برای تغییر و اصلاح آن نیست، در صورتی که با استانداردهای اساسنامه فیفا منطبق باشد و بند به بند آن بر اساس آیین‌نامه‌ و مقررات فیفا نوشته شود.

 

گروه پارکر لطیفی با ارائه ی برترین و معتبرترین برندهای نوشت افزار دنیا، و ارائه ی خدمات پس از فروش آن ها، این امکان را برای مشتریان خود فراهم آورده است تا صاحب بهترین ها باشند و با خاطری آسوده درباره ی کیفیت و اصالت نوشت افزار مورد نظرشان، به خرید آن ها بپردازند.

 

شماره تماس با شرکت: 021-66702832  _  021-66707582
آدرس شرکت: خیابان جمهوری، خیابان بابی ساندز، پلاک 2 و 4 ، پارکر لطیفی
ساعت کار فروشگاه:  09:00 صبح لغایت 14:00 و 16:00 عصر لغایت 19:30
نماد اعتماد الکترونیکی فروشکاه اینترنتی پارکرلطیفی
مدرک عضویت در انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی فروشگاه اینترنتی پارکرلطیفی
مدرک ساماندهی فروشگاه اینترنتی پارکرلطیفی
Bank Pasargad
© کلیه حقوق معنوی وب سایت متعلق به گروه پارکر لطیفی می باشد. طراحی شده توسط طراحی فروشگاه اینترنتی داتک
شکیبا باشید ...