wait please
شکیبا باشید
Loading
Loading
روز فردوسی و قلم فردوسی ( مقاله )

25 اسفند 1388 مصادف با هزارمین سالگرد پایان سرایش شاهنامه توسط فردوسی به ثبت یونسکو رسیده است .

یوروپن در راستای تجلیل از مشاهیر جهان اقدام به تولید قلم ویژه فردوسی نموده که مزین به تصویر این شاعر گرانقدر و در بسته بندی بسیار زیبا و خطاطی به شعر فارسی است.

قلم فردوسی

 

بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در جامعه ی اهل قلم

 

حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی، از جمله سرایندگان نامدار ایرانی می باشد که از شهرتی جهانی برخوردار است و بزرگ ترین اثر او، شاهنامه ی فردوسی که بیانگر حماسه آفرینی ایرانیان است، به عنوان یکی از ارزنده ترین آثار ادبی جهان شناخته می شود. شاهنامه، مجموعه ای از فرهنگ ها و آداب و رسوم مردم ایران را گرد هم آورده است و هر حکایتی از آن، بیانگر ذات پاک قهرمانان ایرانی و جلوه ای از زندگی آنان در سطوح مختلف جامعه می باشد. جهانیان با مطالعه ی شاهنامه، ایران و ایرانی را آن طور که باید می شناسند و با گوشه هایی از زندگی مردم این کشور آشنا می شوند. شاهنامه از جمله آثار ایرانی است که به اکثر زبان های زنده ی دنیا ترجمه شده شده است و در بسیاری از کشورهای مختلف جهان، جزءِ پرفروش ترین آثار ادبی آن کشور، به شمار می آید.

 

ثبت هزارمین سالگرد سرایش شاهنامه در یونسکو

فردوسی و شاهکار ادبی او شاهنامه، از چنان محبوبیت و مقبولیتی در کل دنیا برخوردارند که نام آن ها در سازمان جهانی یونسکو نیز، به ثبت رسیده است. تاریخ 25 اسفند سال 1388، مقارن با هزارمین سالگرد پایان سرایش شاهنامه می باشد و این تاریخ با همین عنوان در سازمان جهانی یونسکو، به ثبت رسیده است.

به رسمیت شناخته شدن هزارمین سالگرد سرایش شاهنامه از طرف جهانیان نشان از ارزش و جایگاه این اثر وسراینده ی والامقام آن دارد و این مساله باعث افتخار تمام ایرانیان در سراسر جهان است.

همچنین 25 اردیبهشت روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی

 

تولید قلم فردوسی در برند یوروپن

شرکت یوروپن که یکی از معروف ترین تولیدکنندگان نوشت افزار و انواع قلم و خودنویس در سراسر جهان است، دارای مجموعه ی خاص و منحصر به فرد در راستای تجلیل از مشاهیر دنیا می باشد و خوشا به حال ما ایرانیان که با داشتن سراینده مشهوری همچون فردوسی، در این مجموعه جای گرفته و دارای نماینده ای درخورد و شایسته در این مجموعه هستیم. برند یوروپن دارای قلم هایی به نام قلم فردوسی می باشد که مزین به تصویر این شاعر گرانمایه هستند و در بسته بندی منحصر به فردی همراه با اشعار فارسی به خط فارسی، ارائه می شوند. جالب است بدانید که مخاطبان این قلم ها تنها ایرانیان نمی باشند و چه بسا افراد خارجی که دارای کلکسیون قلم بوده و با خریداری این قلم ها، بر ارزش هنری و معنوی مجموعه ی خود می افزایند. انواع قلم و روان نویس فردوسی که در سراسر جهان به فروش می رسند، نشان دهنده ی جایگاه رفیع ادبیات و هنر ایرانی در سراسر جهان می باشند و اصالت و زیبایی زبان فارسی را، بر همگان آشکار می نمایند.

 

آشنایی با قلم فردوسی در فروشگاه پارکر لطیفی

گروه پارکر پارکر لطیفی که یار و یاور همیشگی جامعه ی اهل قلم در ایران است، این امکان را برای علاقه مندان به فرهنگ و ادبیات فارسی فراهم نموده است تا با مراجعه به این فروشگاه، با این قلم ارزشمند آشنا شده و از نزدیک به تماشای زیبایی و اصالت آن بنشینند. در دست گرفتن قلم فردوسی که توسط شرکتی معتبر و جهانی، طراحی و تولید شده است، احساس غرور و لذتی عمیق را در دل و جان تمام ایرانیان به وجود می آورد و ارزش و اعتبار زبان فارسی و اشعار سروده شده به این زبان را، به آنان اثبات می نماید. همواره در خاطر داشته باشیم که اثری همچون شاهنامه، نقش موثری را در زنده نگه داشتن زبان مادری ما ایرانیان، ایفا نموده است و وجود قلمی در دستان استاد سخنمان فردوسی باعث شده است، تا این یادگار ارزشمند برای نسل های آینده باقی بماند و غرور ایران و ایرانی را مورد نوازش قرار دهد. وجود چنین آثاری باعث می شود تا ضمن ارج نهادن هنر و ادبیات اجداد و نیاکانمان، در رویای خلق آثاری ماندگار همچون شاهنامه باشیم و در این راه دل و جان خود را فدا کرده و از هیچ زحمتی فروگذار ننماییم.

قلم در دست بگیریم و پیوسته به فکر خلقتی دوباره باشیم... خلقتی برای آیندگانمان... خلقتی برای ایرانمان...

 

---

مقاله در مورد سعدی از ویکیپدیا

 

حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی (زادهٔ ۳۱۹ خورشیدی، ۳۲۹ هجری قمری - درگذشتهٔ پیش از ۳۹۷ خورشیدی، ۴۱۱ هجری قمری در توس خراسان)، سخن‌سرای نامی ایران و سرایندهٔ شاهنامه حماسهٔ ملی ایرانیان است. فردوسی را بزرگ‌ترین سرایندهٔ پارسی‌گو دانسته‌اند.

 

پیکرهٔ فردوسی از ابوالحسن صدیقی در میدان فردوسی شهر رم

پیکرهٔ فردوسی از ابوالحسن صدیقی در میدان فردوسی شهر رم

 

بر پایهٔ دیدگاه بیشتر پژوهشگران امروزی، فردوسی در سال ۳۲۹ هجری قمری برابر با ۳۱۹ خورشیدی (۹۴۰ میلادی) در روستای پاژ در شهرستان توس (طوس) در خراسان دیده به جهان گشود.

سال زایش فردوسی در ۳۲۹ هجری قمری از آنجا دریافته شده‌است که در یکی از سروده‌های فردوسی می‌توان زمان چیرگی سلطان محمود غزنوی بر ایران در سال ۳۸۷ هجری قمری (برابر با ۳۷۵ خورشیدی) را دریافت کرد:بدانگه که بُد سال پنجاه و هشت نوان‌تر شدم چون جوانی گذشت
فریدون بیداردل زنده شد زمین و زمان پیش او بنده شد


و هم‌چنین با درنگریستن به این که فردوسی در سال ۳۸۷ قمری، پنجاه و هشت ساله بوده‌است، می‌توان درست بودن این گمانه را پذیرفت.

نظامی عروضی، نخستین پژوهنده‌ای که دربارهٔ زندگی فردوسی جستاری نوشته‌است، زایش فردوسی را در ده «باز» (پاژ) دانسته‌است. بن‌مایه‌های تازه‌تر روستاهای «شاداب» و «رزان» را نیز جایگاه زایش فردوسی دانسته‌اند اما بیشتر پژوهشگران امروزی این گمانه‌ها را بی‌پایه می‌دانند.

 

بر پایهٔ اشاره‌های ضمنی فردوسی دانسته شده‌است که او دهقان و دهقان‌زاده بود. دهقان در روزگار فردوسی و در شاهنامهٔ او به معنی ایرانی‌تبار و نیز به معنی مالک روستا یا رئیس شهر بوده‌است.دربارهٔ دوران کودکی و جوانی او نه خود شاعر سخنی گفته و نه در بن‌مایه‌های کهن جز افسانه و خیال‌بافی چیزی به چشم می‌خورد. با این حال از دقت در ساختار زبانی و بافت تاریخی - فرهنگی شاهنامه، می‌توان دریافت که او در دوران پرورش و بالندگی خویش از راه مطالعه و ژرف‌نگری در سروده‌ها و نوشتارهای پیشینیان خویش سرمایهٔ کلانی اندوخته که بعدها دست‌مایهٔ او در سرایش شاهنامه شده‌است.  هم‌چنین از شاهنامه این گونه برداشت کرده‌اند که فردوسی با زبان عربی و دیوان‌های شاعران عرب و نیز با زبان پهلوی آشنا بوده‌است .

آغاز زندگی فردوسی هم‌زمان با گونه‌ای جنبش نوزایش در میان ایرانیان بود که از سدهٔ سوم هجری آغاز شده و دنباله و اوج آن به سدهٔ چهارم رسید و گرانیگاه آن خراسان و سرزمین‌های فرارود بود. در درازنای همین دو سده شمار چشمگیری از سرایندگان و نویسندگان پدید آمدند و با آفرینش ادبی خود زبان پارسی دری را که توانسته بود در برابر زبان عربی پایدار بماند، توانی روزافزون بخشیدند و به صورت زبان ادبی و فرهنگی درآوردند. فردوسی از همان روزگار کودکی بینندهٔ کوشش‌های مردم پیرامونش برای پاسداری ارزش‌های دیرینه بود و خود نیز در چنان زمانه و زمینه‌ای پا به پای بالندگی جسمی به فرهیختگی رسید و رهرو سخت‌گام همان راه شد.

---

اگر به اطلاعات بیشتر نیاز دارید می توانید به ویکیپدیا مراجعه فرمایید .

 

 

گروه پارکر لطیفی با ارائه ی برترین و معتبرترین برندهای نوشت افزار دنیا، و ارائه ی خدمات پس از فروش آن ها، این امکان را برای مشتریان خود فراهم آورده است تا صاحب بهترین ها باشند و با خاطری آسوده درباره ی کیفیت و اصالت نوشت افزار مورد نظرشان، به خرید آن ها بپردازند.

 

شماره تماس با شرکت: 021-66702832  _  021-66707582
آدرس شرکت: خیابان جمهوری، خیابان بابی ساندز، پلاک 2 و 4 ، پارکر لطیفی
ساعت کار فروشگاه:  09:00 صبح لغایت 14:00 و 16:00 عصر لغایت 19:30
نماد اعتماد الکترونیکی فروشکاه اینترنتی پارکرلطیفی
مدرک عضویت در انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی فروشگاه اینترنتی پارکرلطیفی
مدرک ساماندهی فروشگاه اینترنتی پارکرلطیفی
Bank Pasargad
© کلیه حقوق معنوی وب سایت متعلق به گروه پارکر لطیفی می باشد. طراحی شده توسط طراحی فروشگاه اینترنتی داتک
شکیبا باشید ...