wait please
شکیبا باشید
Loading
Loading
خانهmap dividerآرشیو اخبارmap dividerتفاوت خودنویس و خودکار
تفاوت خودنویس و خودکار
تفاوت خودنویس و خودکار

انسان برای  اینکه مطالب و آموزه های خود را ثبت کند به قلم نیاز دارد با توجه به گوناگونی قلم ها و ظهور قلم های الکترونیکی ،خودنویس وخودکار از جایگاه خاصی در نگارش برخوردار هستند اما تفاوت خودنویس وخود کار در چیست؟خودنویس وخودکار علاوه بر تفاوت در شکل ظاهری،از نظر میزان راحتی  هنگام استفاده،اجزا تشکیل دهنده وحتی جوهر با هم تفاوتهایی دارند.

تفاوت خودنویس و خودکار

امروزه به دلیل گوناگونی انواع قلم وهمچنین با توجه به سلیقه های متفاوت خریداران ومصرف کنندگان در ساختار قلم تغییراتی بوجود آمد.که قلم ها را از هم متمایز گرداند در این راستا از گذشته های دور قلم هایی مانند خود نویس وخودکار از پرطرفدارترین ها بودند اما همواره تفاوت خودنویس و خودکار باعث شده تا سلیقه شخصی افراد برای استفاده از آن ها برای نگارش امری مهم جلوه کند.

تفاوت خودنویس و خودکار

تاریخچه قلم

در گذشته مردم برای نگارش از ابزاری مانند پر استفاده می کردند به این صورت که نوک تیز پر را داخل جوهر فرو کرده وبا آن می نوشتند در واقع این پرکار خودنویس های امروزی را انجام می داد.

ساختارخودنویس

اولین قلم خودنویس در اروپا اختراع شد که از لحاظ ظاهری با خودنویس های امروزی متفاوت بود درخود نویس های اولیه نیز باید سر قلم به جوهر آغشته می شد بعد ها شیاری برای داخل خود نویس تعبیه شد که جوهر از آن عبور کرده وروی کاغذ نوشته می شد با پیشرفت تکنولوژی خودنویس ها تکامل یافته تر شده و مخزن هایی برای پرکردن جوهردرخود نویس گذاشتندکه براحتی قابل شارژ بود.

ساختار خودکار

همه ما از کودکی با خودکار بیک آشنایی دارم وشاید هنوز هم یکی از آن ها را درکیف خود داشته باشیم خودکار از بدنه و لوله مخزن برای جوهر و از نوک ساچمه ای تشکیل شده است در صورت ضربه دیدن این نوک ساچمه ای ممکن است خودکار دیگر جوهر ندهد.

ساختارخودکار بسیار ساده است واین در مقابل ساختار پیچیده خودنویس گویای تفاوت خودنویس و خودکار می باشد.

تفاوت خودنویس وخودکار چیست؟

با توجه به اینکه اندکی با خودکار و خود نویس آشنا شدیم اکنون به تفاوتهای آن ها باهم میپردازیم.که می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

نگارش

تفاوت خودنویس و خودکار، از لحاظ نوشتن در انعطاف پذیری آن است به این صورت که نویسنده هنگام نوشتن با خود نویس نیاز به فشار دست بر روی کاغذ ندارد  وجوهر بصورت روان بر روی کاغذ می نویسد و این احساس راحتی و لذت خوبی به نویسنده می دهد.در خودکار برعکس این عمل اتفاق می افتد برای نوشتن نیاز به فشار دست بر روی کاغذ است. وممکن است در نوشتن های طولانی دست خسته شود و بازدهی لازم برای نوشتن را نداشته باشد.

 

.شکل ظاهر

شکل ظاهر یکی دیگر از گزینه های تفاوت خودنویس وخودکاراست .نوک خودنویس فلزی است و جوهر از طریق این نوک به کاغذ می رسد ونوک خودکار ساچمه ای است که روی کاغذ فشار داده می شود وجوهر رابه کاغذ می رساند.

از لحاظ قطر،بدنه خودنویس بخاطر مخزن جوهر داخل آن قطورتر می باشد و در هنگام استفاده به مدت طولانی،ممکن است دست نویسنده خسته شود، خودکار دارای بدنه ای ظریف بوده وشکیل تر می باشد.

درب خود نویس یکی از مشخصه های مهم تفاوت خودنویس وخودکار است چرا که خود نویس ها برای این که جوهر آن خشک نشود درب دار هستند  و چون جوهر خودکار خشک نمی شود درب ندارد یا اغلب درب ان مورد استفاده قرار نمی گیرد واین مشخصه استفاده از آن را آسان کرده است.

Fountainpen VS Ballpen


تفاوت خودنویس وخودکارچیست؟

.جوهر

تفاوت خودنویس و خودکاردر جوهر آن نیز می باشد جوهر خودنویس روان و رقیق است و جوهرخودکار غلیظ می باشد. در خود نویس جوهر زود تمام می شود و باید دوباره مخزن را از جوهر پرکرد.جوهردرخودکار با دوام تراست ومدت طولانی تری میتوان با یک خودکار نوشت.

جوهرخودنویس را حتی با محلولهای شیمیایی نمی توان پاک کرد ،جوهر خودکار را می توان به آسانی پاک کرد به همین دلیل برای امضا اسناد مهم از خودنویس استفاده میشود.

برای خود نویس می توان جوهرهای متنوعی تهیه نمود وبا ترکیب رنگها،رنگ جوهرمد نظر را بدست آورد ، این در صورتی است که در خودکار رنگ جوهر ثابت است.

 

. نگهداری

 

نگهداری خودکار به مدت طولانی ممکن بوده شما می توانید ماهها از یک خودکاراستفاده نکرده وآن را به حال خود رها کنید چرا که جوهر آن خشک نمی شود درخود نویس چون جوهرخشک می شود ،درصورت استفاده نکردن باید مخزن آن شستشو داده شود تا برای استفاده مجدد آماده گردد.که این تفاوت خودنویس و خودکار را نشان میدهد.

 مشکل دیگر برای نگهداری خودنویس در پس دادن جوهر آن است. بارها اتفاق افتاده که خودنویس درجیب یاکیف شما به دلیل کم دقتی جوهر پس داده است.تفاوت خودنویس و خودکاردر اینجاست که خودکار به ندرت ممکن است جوهرپس دهد.

fountainpen Vs Ballpoint

با یک نگاه اجمالی به موارد فوق الذکر در تفاوت خودنویس وخودکار نمی توان هیچ یک را بردیگری برتردانست بسته به سلیقه وسن نویسنده،اگر شما کند نویس باشید خودنویس واگرتند نویس باشید می توانیدروان نویس استفاده کنید وخودکار قلمی است که درهمه موارد کاربرد دارد. و یک کودک همیشه به دنبال خودکارهای فانتزی وزیبا درمغازه ها می گردد.

منبع : www.Parkerlatifi.com
اشتراک گذاری
متبی
(1402/04/25 08:54:29)
سپاس و احترام
جناب لطیفی دلیل اختلاف قیمت خودکارهای برند در سایت ها چیست ؟
ایا خودکارها هم اصل و کپی دارند ؟
_______
-------
----
پاسخ گروه پارکر لطیفی:
سلام و احترام
بله, اصل و غیر اصلی دارند.
متبی
(1402/04/25 09:01:11)
بنده یکبار سال 1390 یا 91 به مغازه شما مراجعه کردم برای تعویض مغز خودکار شیفر ساجاریس طلایی که یه اقای مسنی بودند و مرا سمت خودشون خواستند و خودکارم و گرفتند و نگاه کردند و به من هشدار دادند که این خودکار خیلی با ارزش هست چون دیدند من بی اطلاع هستم و اون موقع هم مبلغ قابل توجهی ارزش گذاری کردند برام خیلی اموزنده و قابل ارزش بود
متشکرم
پرویز مقدادی
(1398/08/11 12:54:13)
متشکرم
مطالب مفید و آموزنده های بود

نام:
آدرس ایمیل:
متن نظر *:
كد امنیتی *:
اگر تصویر ناخواناست(اینجا)را کلیک کنید

 

گروه پارکر لطیفی مرجع تخصصی فروش و تعمیرات نوشت افزار در ایران

گروه پارکر لطیفی با ارائه ی برترین و معتبرترین برندهای نوشت افزار دنیا، و ارائه ی خدمات پس از فروش آن ها، این امکان را برای مشتریان خود فراهم آورده است تا صاحب بهترین ها باشند و با خاطری آسوده درباره ی کیفیت و اصالت نوشت افزار مورد نظرشان، به خرید آن ها بپردازند.

 

شماره تماس با شرکت: 02166702832 (10 خط)
آدرس شرکت: خیابان جمهوری، خیابان بابی ساندز، پلاک 2 و 4 ، پارکر لطیفی
ساعت کار فروشگاه:  09:00 صبح لغایت 14:00 و 16:00 عصر لغایت 19:30
مدرک عضویت در انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی فروشگاه اینترنتی پارکرلطیفی
مدرک ساماندهی فروشگاه اینترنتی پارکرلطیفی
Bank Pasargad
© کلیه حقوق معنوی وب سایت متعلق به گروه نوشت افزار پارکر لطیفی می باشد. طراحی شده توسط طراحی فروشگاه اینترنتی داتک
شکیبا باشید ...