wait please
شکیبا باشید
Loading
Loading
خانهmap dividerآرشیو اخبارmap dividerبررسی نقش قلم در سیر تکامل تاریخ
بررسی نقش قلم در سیر تکامل تاریخ
بررسی نقش قلم در سیر تکامل تاریخ

با کمی تامل در خواهیم یافت که نبود قلم و ثبت نشدن تاریخ و رویدادهای علمی و اجتماعی، تکرار مکررات و سپری نشدن راه تکامل در دنیا،تلقی می شود و عواقب آن، ورای تصورات هر انسان امروزی است. در این بخش به اهمیت و ضرورت نگارش به واسطه ی قلم اشاره خواهیم کرد و سیر تکاملی تاریخ و هر آنچه از گذشته های دور تا به امروز جریان یافته است را، مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بررسی نقش قلم در سیر تکامل تاریخ

  • آیا تاکنون اندیشیده اید که سیر تکاملی تاریخ، پیشرف های علمی، تجربیات انسانی و هزاران دستاورد بشری، چگونه شکل گرفته اند؟
     
  • هیچ اندیشیده اید که هر یک از این اتفاقات و هر کدام از این دستاوردها، چگونه سینه به سینه انتقال یافته و روند تکاملی خود را طی نموده اند؟
     
  • هیچ در مورد نقش تعیین کننده ی قلم و نگارش، در حفظ و انتقال چنین رویدادهای مهمی فکر کرده اید؟
     

با کمی تامل در خواهیم یافت که نبود قلم و ثبت نشدن تاریخ و رویدادهای علمی و اجتماعی، تکرار مکررات و سپری نشدن راه تکامل در دنیا،تلقی می شود و عواقب آن، ورای تصورات هر انسان امروزی است. در این بخش به اهمیت و ضرورت نگارش به واسطه ی قلم اشاره خواهیم کرد و سیر تکاملی تاریخ و هر آنچه از گذشته های دور تا به امروز جریان یافته است را، مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

ثبت وقایع تاریخی به واسطه ی قلم

همان طور که می دانید تاریخ بشری، سیر تحویل شگفت انگیزی را از گذشته های دور تا به امروز طی نموده است و امروزه مورخین و نویسندگان، با در دست داشتن اطلاعات کافی از گذشته، نسبت به کشف پدیده های جدید اقدام نموده و با در نظر داشتن سیر تکاملی تاریخ بشر، به ایجاد تحولات لازم در آینده می پردازند. لیکن آن چه در این میان از اهمیت بسیار برخوردار است، در دسترس بودن وقایع تاریخی گذشته و ثبت شدن آن ها به واسطه ی قلم است. نگارش وقایع گذشته و منتقل شدن آن ها به صورت نسل به نسل باعث شده است، تا انسان امروز از سیر تکاملی تاریخ و روند شکل گیری حیات آگاه بوده و با در دست داشتن حقایق تاریخی، نسبت به پیش بینی آینده و ایجاد تحولات لازم در آن اقدام نماید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید، نظریه پردازان و تاریخ دانان، زندگی بشر را به 2 قسمت مجزا تقسیم نموده اند. اولین قسمت مربوط به دوران قبل از استفاده از قلم است که دوره ی بی خبری می باشد و قسمت دوم مربوط به دورانی است که استفاده از قلم، نگارش و ثبت وقایع به کمک آن، کم کم جا افتاده و انتقال اطلاعات به نسل های بعد آغاز شده است. در واقع پس از دوره ی دوم است که حوادث و اتفاقات ثبت شده اند و اگر ما امروزه از جنگ ها، اتفاقات، ابداعات و کشفیات گذشتگان باخبریم، به خاطر روی کار آمدن قلم و شروع همین دوران جدید است که منجر به آگاهی نسل امروز شده است.

 

بررسی نقش قلم در پیشرفت های علمی- فرهنگی

هر دوره ای از زندگی، بستر حوادث خاص همان دوران بوده است و وجود دانشمندان، نویسندگان، پزشکان، مهندسان، شیمیدان ها و غیره در هر دوره ای، باعث کشفیات جدید و پیشرفت های مختص به همان عصر و زمان شده است که بعضا  این کشفیات نیمه کاره مانده و یا ارزش واقعی آن ها درک نشده است. در واقع وجود قلم و امکان ثبت و نگارش این کشفیات و پیشرفت های علمی بوده است که موجب تکمیل فرآیندهای علمی مختلف و بعضا آشکار شدن ارزش واقعی این دستاوردها شده و راه دستیابی به کشفیات و پیشرفت های جدید را، هموار نموده است. لحظه ای تامل کنید که اگر علوم مختلف از همان ابتدا ثبت نمی شدند و نسل به نسل انتقال نمی یافتند، هم اکنون دانش بشری به چه جایگاهی دست یافته بود و آیا زندگی بشر هیچ سیر تکاملی را تجربه می نمود؟ بدیهی است که پاسخ این سوال منفی است و امروزه اهمیت و ضرورت وجود قلم و نگارش به کمک آن، بر هیچ انسانی پوشیده نیست.این مساله در مورد تمامی دستاوردهای فرهنگی، اجتماعی و هر نوع تجربه ی انسانی صادق است و این وجود قلم است که آدمی را، به جایگاه کنونی در دنیا رسانده است.

 

پس از آگاهی از اهمیت قلم و نقش مهم آن در سیر تکاملی تاریخ و تجربیات گوناگون انسانی در می یابیم که امروزه وسیله ای ارزشمند در اختیار تک تک ما انسان ها است. این که چطور از این دستاورد بشری در زندگی خود استفاده کنیم و با نگارش خود چه کمکی به جامعه ی امروز کنیم، سوالی است که باید هر کس در زندگی خود به آن بیندشید!

 قلم، ابزاری برای ثبت اندیشه است و اندیشه های امروز، چراغ راهی برای آیندگان اند. پس بیندیشیم، قلم به دست گیریم و بنویسیم تا دنیای فردا، دنیایی امن تر، آرام تر و زیباتر باشد و قلم های امروزی، زمینه ساز پیشرفت هایی باشند که انسان امروزی از تصور آن ها نیز عاجز و ناتوان است...

 

مقاله از :

گروه نوشت افزار پارکر لطیفی

منبع : www.ParkerLatifi.com

نام :
آدرس ایمیل :
متن نظر * :
كد امنیتی * :
اگر تصویر ناخواناست(اینجا)را کلیک کنید

 

گروه پارکر لطیفی با ارائه ی برترین و معتبرترین برندهای نوشت افزار دنیا، و ارائه ی خدمات پس از فروش آن ها، این امکان را برای مشتریان خود فراهم آورده است تا صاحب بهترین ها باشند و با خاطری آسوده درباره ی کیفیت و اصالت نوشت افزار مورد نظرشان، به خرید آن ها بپردازند.

 

شماره تماس با شرکت: 02166702832  _  02166707582
آدرس شرکت: خیابان جمهوری، خیابان بابی ساندز، پلاک 2 و 4 ، پارکر لطیفی
ساعت کار فروشگاه:  09:00 صبح لغایت 14:00 و 16:00 عصر لغایت 19:30
مدرک عضویت در انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی فروشگاه اینترنتی پارکرلطیفی
مدرک ساماندهی فروشگاه اینترنتی پارکرلطیفی
Bank Pasargad
© کلیه حقوق معنوی وب سایت متعلق به گروه پارکر لطیفی می باشد. طراحی شده توسط طراحی فروشگاه اینترنتی داتک
شکیبا باشید ...