name
آرشیو اخباریلدا مبارک - فروشگاه قلم لطیفی
 
یلدا مبارک - فروشگاه قلم لطیفی

یلدا مبارک - فروشگاه قلم لطیفی

 

یلدا برگرفته از واژه ای سریانی است و مفهوم آن « میلاد » است . ایرانیان باستان این شب را شب تولد الهه مهر « میترا» می پنداشتند ، و به همین دلیل این شب را جشن می گرفتند و گرد آتش جمع می شدند و شادمانه رقص و پایکوبی می کردند .آن گاه خوانی الوان می گستردند و « میزد » نثار می کردند.

« میزد » نذری یا ولیمه ای بود غیر نوشیدنی، مانند گوشت و نان و شیرینی و حلوا ، و در آیین های ایران باستان برای هر مراسم جشن و سرور آیینی، خوانی می گستردند که بر آن افزون بر آلات و ادوات نیایش ، مانند آتشدان ، عطردان ، بخوردان ، برسم و غیره ، برآورده ها و فرآورده های خوردنی فصل و خوراک های گوناگون ، از جمله خوراک مقدس و آیینی ویژه ای که آن را « میزد » می نامیدند ، بر سفره جشن می نهادند .

و بازمانده این رسوم هنوز پابرجاست و به ویژه به وسیله خانواده های زرتشتی در ایران و هندوستان و سایر کشورهای جهان ، تمام و کمال اجرا می گردد .

باوری بر این مبنا نیز بین مردم رایج بود که در شب یلدا ، قارون ( ثروتمند افسانه ای ) ، در جامه کهنه هیزم شکنان به در خانه ها می آید و به مردم هیزم می دهد ، و این هیزم ها در صبح روز بعد از شب یلدا ، به شمش زر تبدیل می شود ، بنابراین ، باورمندان به این باور ، شب یلدا را تا صبح به انتظار از راه رسیدن هیزم شکن زربخش و هدیه هیزمین خود بیدار می ماندند و مراسم جشن و سرور و شادمانی بر پا می کردند .


مراسم تولد میترا به عنوان شبی مقدس همراه با آیین مهر« میترائیسم »، از طریق مانویان و نوافلاطونیان مشرق زمین ، به اروپا رفت و پس از بسط و گسترش آیین مسیحیت ، بسیاری از آداب و رسوم « کیش مهر » جذب آن شد و میلاد مهر ، که به عقیده مهرپرستان منجی بشریت در پایان دنیا خواهد بود ، به مسیح منتسب گشت و شب یلدا تبدیل شد به شب نوئل که در روز 25 ماه دسامبر جشن گرفته می شود و چند شب با شب یلدای ما فاصله دارد.

 

یلدا بر تمامی پارسی زبانان مبارک

فروشگاه لطیفی

تبریک به مناسبت بلندترین شب سال یلدای پارسی ( Parker Latifi Yalda )

تو جان لطیفی و جهان جسم کثیف
تو شمع فروزنده و گیتی شب یلدا

خاقانی


نام :
ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی * :
اگر تصویر ناخواناست(اینجا)را کلیک کنید


© تمامی حقوق برای گروه پارکر لطیفی محفوظ است. طراحی شده توسط طراحی سایت داتک