wait please
شکیبا باشید
Loading
Loading
خانهmap dividerآرشیو اخبارmap dividerبد خط ها از دنیای خودکار ها آمده اند . . .
بد خط ها از دنیای خودکار ها آمده اند . . .
بد خط ها از دنیای خودکار ها آمده اند . . .

نوک سه گوش قلم آرام آرام روی کاغذ می لغزد ، گاهی مکث می کند و گاهی با حرکات موزون و نرم از کلمه ای به کلمه دیگر می رود ، با فرمان دست برای گذاشتن نقط های به پایین می آید و برای کشیدن سرکشی به بالا می رود ، جوهر درون آن تاب می خورد و با هر فشاری تبدیل به یک حرف یا نشان می شود

 

 

نوک سه گوش قلم آرام آرام روی کاغذ می لغزد ، گاهی مکث می کند و گاهی با حرکات موزون و نرم از کلمه ای به کلمه دیگر می رود ، با فرمان دست برای گذاشتن نقط های به پایین می آید و برای کشیدن سرکشی به بالا می رود ، جوهر درون آن تاب می خورد و با هر فشاری تبدیل به یک حرف یا نشان می شود .

عکس داخل فروشگاه لطیفی

خودنویس برای آنها که با آن می نویسند ، خاطره است . شاید باورش سخت باشد که برخی حاضرند میلیونها تومان برای خرید خودنویس پول بدهند و به جای جواهر و ساعت های گران قیمت یک قلم طلایی داشته باشند یا هدیه بدهند .
بالاترین قیمت خودنویس مربوط به مارک پارکر است ؛ جنس آن از طلا ساخته شده و 21 میلیون و 285 هزار تومان قیمت دارد . این خودنویس گران قیمت را در فروشگاههای لوازم التحریر خیابان جمهوری تهران  ، میتوان به راحتی سفارش داد و خرید .

صاحب یکی از این مغازه ها که از سال 1340 خودکار و خودنویس می فروشد می گوید که سالی یک یا دو نفر مشتری خرید خودنویس های میلیونی هستند و ادامه می دهد بعضی ها دوست دارند دیگر ، گاهی برای خودشان و بیشتر به عنوان هدیه می خرند .

خودنویس , قلم ماندگار
بعضی از آدم ها خودنویس دارند و بعضی ندارند. خودنویس به خاطر نوع حرکات ، نرمش و بالا و پایین هایی که دارد ، ارتباط انسان با فکر را هنگام نوشتن بیشتر می کند .


دکتر فربد فدایی روانپزشک از دسته آدم هایی است که خودنویس دارند و شاید تا کنون 100 خودنویس چه برای خود و  چه  برای دیگران خریده باشد .


او به نوشتن با خودنویس علاقه بسیاری دارد و تمامی نامه ها نوشته ها و نسخه های بدون دفترچه اش را با خودنویس می نویسد زیرا که معتقد است زیر و بم ها و بالا و پایینهای نوشته با خودنویس مشخص می شود . به نظر او و آدمهایی از دسته خودنویس دارها ، خودکار یک ابزار مکانیکی است و آدمهای بد خط امروز نتیجه ورود انبوه خودکارها و استفاده از آن هستند . ویژگی مهم خودنویس ماندگاری آن است ، قلمی است که سالهای سال برای صاحبش می ماند و تبدیل به خاطرات نوشتنهایش می شود .
بیشتر از 15 سال است ، خودنویس نقره ای حامد برایش می نویسد . او رشته معماری خوانده و تمامی نقشه هایش را از سا لهای قبل با خودنویس می کشد ، حامد نوشتن با خودنویس را در مدرسه و از معلمش یاد گرفته است ،
""دبستان که بودیم ، معلمی داشتیم به اسم آقای شاملو، ظاهرا پسر عموی آقای شاملوی شاعر بود، درحقیقت او به همه ما بچه های آن کلاس یاد داد همیشه با خودنویس بنویسیم ، به زبان کودکانه ما همیشه می گفت ، خودنویس که از در بیاید ، خودکار از آن در می رود .""

او هم معتقد است این روزها کمتر کسی از خودنویس استفاده می کنند مساله این است که تعداد آدمهایی که به خودنویس و اینکه خطشان چه طور است یا با چه می نویسند ، اهمیت می دهند ، کمتر شده است .

علی دانشجوی عمران است . او خودنویس را یک وسیله شخصی می داند و معتقد است : خودنویس مانند خودکار و مداد نیست که بعد از مدتی تمام شود یا تنها به عنوان یک ابزار نوشتن باشد، بلکه مدت ها میماند و به همین دلیل هم شخصیتی است. او ادامه می دهد:

""به نظر من نوشتن با خودنویس نشا ن دهنده شخصیت یک فرد هم هست ، در حقیقت افراد هر یک قدمی هم که بر می دارند ، لباسی که می پوشند ، روسری که به سر می کنند ، کفشی که به پا می کنند، تا کلمات مورد استفاده شان برای نشان دادن شخصیت شان است. استفاده از خودنویس هم به نوعی شخصیت متفاوتی از فرد ارایه می کند.""خودنویس هنوز نرفته است
پر و قلم و داوات از اولین وسیله های نوشتن بودند که به خاطر استفاده از جوهر ابزار سختی محسوب می شدند. معاذالمعز ، خلیفه مصری در قرن دهم میلادی دستور داد تا برای او قلمی طراحی کنند که جوهر در درون آن کار شود تا از لکه های جوهری که در اثر نوشتن با پر و قلم پاشیده می شود ، در امان بماند . معروف است قلم ساخته شده اولین خودنویس در جهان است اما هیچ اطلاعاتی در مورد نام سازنده و شکل آن وجود ندارد . در دهه 1850 خودنویس ها با شکل و شمایل امروزی اش ابتدا برای نقشه های مهندسی و بعد از آن در دست مردم رایج شد . در دهه 1880 نیز تبدیل به یکی از محبوب ترین قلمها شد و به تولید انبوه رسید . سا لهای 1960 خودکارهای معمولی امروزی جای خودنویس را گرفت ، البته همچنان در مدارس فرانسه ، آلمان ، انگلستان و هند دانش آموزان مجبور به استفاده از خودنویس بودند تا آن که کم کم به طور کلی منسوخ شد .

این وسیله در دوران مدرن بیشتر تبدیل به یک سنبل شده است . دقیقا مشخص نیست خودنویس از چه زمانی به ایران آمد اما از همان گذشته بین مردم و به خصوص افراد روشنفکر و دست به قلم محبوبیت زیادی داشت . دفاتر رسمی و دکترها نیز از مشتریان همیشگی خودنویس بودند .
احمد آقا اولین خودنویس خود را از پدرش هدیه می گیرد ، او توضیح می دهد که در مدارس قدیم به خط و زیبا نوشتن توجه زیادی می شد و می گوید :
""من خاطرم هست که حدود سالهای 1335 در دبستان درس می خواندم و در آن زمان باید کتابت انجام می دادیم ، یعنی با قلم و دوات از روی کتاب با خط خوش نوشته و حتی تصاویر کتاب را هم می کشیدیم . این کار روی خوش خطی ما تاثیر زیادی داشت و بعدها هم به همین دلیل ترجیح می دادیم با خودنویس بنویسیم.""

مرد روحانی که برای خرید خودنویس به خیابان جمهوری آمده ، می گوید ، سالهاست با خودنویس می نویسد و ادامه می دهد : 

""بیشتر افرادی که در محضرشان هستیم با خودنویس می نویسند و میگویند خودنویس آرامش دارد ، ا نشاءالله که داشته باشد .""

2 هزار تومان ، 21 میلیون تومان
خودنویس در هر فروشگاه نوشت افزاری به راحتی پیدا می شود ، اما معروفترین و قدیمی ترین نمایندگی های این وسیله در خیابان جمهوری واقعند . قدمت خودنویس فروشی های آنجا به بیش از 50 سال می رسد . این مغازه ها از خیابان سی تیر به سمت چهار راه فردوسی وجود دارند و آخرین آنها در همان چهار راه فردوسی به سمت میدان قرار دارد. البته طی سا لها با بیشتر شدن نوشت افزار فروشیها در هر کوچه و محله ای از تعداد آنها در خیابان جمهوری کم شد ، اما همچنان آثاری از فروش مهم ترین نمایندگیهای خودنویس و نوشت افزار دیده می شود . بیشتر فروشگاههای این قسمت نمایندگی است و خودنویسهای معمولی و ارزان قیمت کمتر در آنها پیدا می شود . قیمت خودنویس پارکر از 22 هزار و 500 تومان شروع می شود و به 21 میلیون و 285 هزار تومان هم می رسد. فروشنده یکی از نوشت افزاری ها درباره مشتریهای خودنویس که از او خرید می کنند ، می گوید :
""بیشتر شرکت ها و ادارات مشتری ما هستند، آنها به رسم هدیه برای مدیران دیگر شرکت ها و افرادی که با آنان داد و ستد دارند ، خودنویس خریداری می کنند.""
به گفته ؛ او این افراد بیشتر به دلیل ذهنیتی که از ارزش فرهنگی خودنویس وجود دارد ، آن را می خرند ، شاید این افراد نه خود و نه آنهایی که خودنویس را به عنوان هدیه دریافت کرده اند ، هیچ وقت از آن استفاده نکنند .
او می گوید:
""بعد از آن نیز افرادی که با خط و خطاطی سر و کار دارند عمده مشتریهای خودنویس هستند . بیشتر مشتریان خودنویس مرد هستند و کمتر خانمهایی که به مغازه های فروش خودکار و خودنویس مراجعه می کنند ، خریدار خودنویس هستند.""
به جز خیابان جمهوری که یکی از مراکز بورس خودنویس است ، منطقه های در محله بازار تهران هم به عنوان مرکز خرید لوازم التحریر شناخته می شود و بورس خودکار و خودنویس است. این منطقه بین الحرمین نام دارد و انواع خودنویس با قیمت های متنوع در آن پیدا دیده می شود .
البته بیشترخودنویس های ارزان قیمت تر را در بین الحرمین میتوان پیداکرد و قیمت خودنویس در آن از دو تا سه تومان شروع می شود . کمال صاحب یک مغازه عمده فروشی در بین الحرمین است . بیشتر مشتری هایش از شهرهای دیگر می آیند و به گفته خودش بیشتر به دنبال خودنویس   های ارزان قیمت هستند.مدتی است بیشتر خودنویس های چینی باب شده ، قیمتش ارزانتر است و شکل های متنوعی دارد ، برای همین هم بیشتر همین خودنویس های چینی را می فروشیم . این نوع خودنویس ها را بیشتر برای تبلیغات شرکت ها ، کادو می خرند . دیگر مشتریان این خودنویس ها دانش آموزان هستند ، با وجود آنکه مدارس کمتری مانند گذشته به دانش آموزان خوشنویسی یاد می دهد ، اما نوشتن با خط خوش همچنان برای خیلی از خانواده ها مهم است و کودکان خود را به نوشتن با خودنویس تشویق می کنند و عموما ترجیح می دهند برای مدت آموزش خودنویس های ارزان قیمت خریداری کنند .

----

روزنامه شرق *** 90/3/19  *** صبا صراف

 

---

مرجع روزنامه و مجلات و تبلیغات فروشگاه پارکر لطیفی

---

تاریخچه کارخانه های خودنویس و خودکار

خرید جوهر خودنویس در ایران

گالری عکس خودنویس و خودکار فروشگاه لطیفی

 

منبع : www.sharghnewspaper.ir

نام :
آدرس ایمیل :
متن نظر * :
كد امنیتی * :
اگر تصویر ناخواناست(اینجا)را کلیک کنید

 

گروه پارکر لطیفی با ارائه ی برترین و معتبرترین برندهای نوشت افزار دنیا، و ارائه ی خدمات پس از فروش آن ها، این امکان را برای مشتریان خود فراهم آورده است تا صاحب بهترین ها باشند و با خاطری آسوده درباره ی کیفیت و اصالت نوشت افزار مورد نظرشان، به خرید آن ها بپردازند.

 

شماره تماس با شرکت: 02166702832  _  02166707582
آدرس شرکت: خیابان جمهوری، خیابان بابی ساندز، پلاک 2 و 4 ، پارکر لطیفی
ساعت کار فروشگاه:  09:00 صبح لغایت 14:00 و 16:00 عصر لغایت 19:30
نماد اعتماد الکترونیکی فروشکاه اینترنتی پارکرلطیفی
مدرک عضویت در انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی فروشگاه اینترنتی پارکرلطیفی
مدرک ساماندهی فروشگاه اینترنتی پارکرلطیفی
Bank Pasargad
© کلیه حقوق معنوی وب سایت متعلق به گروه پارکر لطیفی می باشد. طراحی شده توسط طراحی فروشگاه اینترنتی داتک
شکیبا باشید ...