name
آرشیو اخبارروز معماری گرامی باد
 
روز معماری گرامی باد

روز معماری گرامی باد

آشنایی با انواع قلم های معماری و اسکیس

رشته ی معماری، رشته ای بسیار محبوب در بین جوانان است و امروزه افراد زیادی، مشغول به کار و تحصیل در این رشته می باشند تا جایی که روزی با همین نام ( روز معمار ) در ایران که مصادف با تولد شیخ بهایی (3 اردیبهشت) می باشد، ثبت شده است . مهندسی معماری، نیازمند داشتن مهارت در طراحی، اسکیس و راندو می باشد و همگی این ها، نیازمند داشتن نوشت افزار مناسب برای این رشته هستند که از ویژگی های منحصر به فرد لازم در این رشته، برخوردار بوده و بر کیفیت کار دانشجویان و مهندسان، بیافزایند. استفاده از نوشت افزار نامرغوب و نامناسب در رشته ی معماری، موجب اُفت کیفیت اسکیس ها و طرح های ایجاد شده توسط معماران می گردد،و از آشکار شدن جنبه های هنری و جلوه های بصری موجود در آن ها، جلوگیری می نماید.

اسکیس مسجد شیخ لطف الله اصفهان طراحی با خودنویس

قلم معماری، چه ویژگی هایی دارد؟

قلم معماری به قلمی گفته می شود که برای خلق انواع طرح ها و اسکیس ها، مورد استفاده قرار گرفته، و دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد. قلم طراحی و اسکیس، نباید هیچ گونه اثری را، بر روی کاغذ مورد نظر، برجایگذارد و نباید هیچ ردی از آن، بر روی اسکیس و طرح مورد نظر، باقی بماند. قلم معماری باید، بسیار روان بوده و به راحتی بر روی صفحه ی کاغذ، به حرکت درآید و با کوچکترین حرکت انگشتان، تغییر جهت و زاویه دهد و به قول عموم مردم، باید کاملا خوش دست باشد. بدنه ی این قلم ها، باید به گونه ای طراحی شده باشد، که به راحتی در دست افراد قرار گرفته و توسط آن ها کنترل شود. لازم به ذکر است، متریال به کار رفته در این قلم ها نیز، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و هرچه این قلم ها، از متریال با کیفیت تر و مرغوب تری ساخته شده باشند، از دوام و ماندگاری، و عملکرد بهتری برخوردارند و مورد استقبال بیشتری از طرف دست اندرکاران این رشته، واقع می شوند.

شاید برخی افراد تصور کنند که تنها داشتن مهارت در طراحی، اسکیس و راندو، در این رشته کافی می باشد، و ابزار طراحی و در واقع نوشت افزار و قلمی که برای طراحی و اسکیس، مورد استفاده قرار می گیرند، هیچ اهمیتی ندارند. این در صورتی است که کیفیت قلم معماری و قلم اسکیس استفاده شده توسط دانشجویان و مهندسان، تا حد زیادی کیفیت کار ارائه شده توسط آن ها را، تضمین می نماید، و به طور مستقیم بر درجه ی کیفی کار افراد تاثیر می گذارد.

 

آشنایی با مجموعه قلم های مخصوص رشته ی معماری، در گروه پارکر لطیفی

گروه پارکر لطیفی، به گردآوری و ارائه ی مجموعه ای متنوع از انواع نوشت افزار و قلم های رایج در رشته ی معماری پرداخته است و با معرفی هر یک از این قلم ها به معماران و دانشجویان رشته ی معماری، گامی موثر را، در جهت رشد و پیشرفت کاری و تحصیلی این افراد، برداشته است. هدف از گردآوری و ارائه ی این قلم ها، آشنا نمودن افراد با این محصولات، و تبادل نظرات و افکار آن ها در خصوص هر یک از این قلم ها می باشد.

در صورت استفاده از هر یک از این قلم ها، و یا استفاده از قلم های دیگری که در این بخش موجود نیستند، به ثبت نظرات و افکار خود درباره ی هر یک از آن ها، بپردازید و با ذکر مزایا و معایب هر یک از این نوشت افزارها، تصمیم گیری و انتخاب را، برای افراد آسان تر نمایید. وجود نظرات شما در این بخش باعث می شود، تا افراد از منبعی مطمئن برای انتخاب قلمی ایده آل، برخوردار گردند و با مطالعه ی نظرات شما در این خصوص، به کسب اطلاعات و آگاهی در مورد هر یک از قلم های معماری و قلم های اسکیس بپردازند. افراد با مراجعه به این بخش می توانند، بدون صرف هیچ گونه انرژی و پرداخت هیچ هزینه ی اضافه ای، با مزایا و معایب هر یک از قلم های معماری آشنا شده و در نهایت بهترین گزینه را، برای خود خریداری کنند و بدین ترتیب خریدی معقول و پر بازده را، تجربه نمایند.

 

قلم طراحی و اسکیس
نام و مدل کارخانه سازنده کشور سازنده نوع نوشتار جنس بدنه
Lamy Safari - لامی سافاری LAMY آلمان خودنویس کائوچو
Lamy Al-star - لامی آل آستار LAMY آلمان خودنویس آلومینیوم
 CUBAN - کوبای NAPKIN ایتالیا اترگراف چوبی
 PRIMA - پریما NAPKIN ایتالیا اترگراف آلومینیوم
PININFARINA - پینینفرینا NAPKIN ایتالیا اترگراف آلومینیوم و چوب
 Clip - نپکین NAPKIN ایتالیا اترگراف آلومینیوم
scribble - مدادمکانیکی اسکریبل LAMY آلمان مدادمکانیکی آلومینیوم
Lamy Studio - لامی استدیو LAMY آلمان خودنویس آلومینیوم
Moleskine Smart Writing Set Moleskine ایتالیا خودکار آلومینیوم
Inoxcrom 2002  Inoxcrom اسپانیا مدادمکانیکی آلومینیوم
Grafik Carandache Carandache سوئیس مداد چوب
E+M Geschenkset E+M آلمان مدادمکانیکی آلومینیوم و چوب

 

روز معمار بر تمامیه معماران فارسی زبان گرامی باد

 

 

سام گتمیر  (04:16:17 | 1397-02-04)
من هم از استدیو استفاده کردم و هم از آل استار
چند روز پیش هم یک پریما نپکین هدیه گرفتم
برای طراحی که فقط آل استار ولی برای طرح اولیه خانواده نپکین هم خیلی خوبه من که خودم چشمم به پینینفارینا هست که میام تو همین 2 روزی میخرمش خیلی خوشگله
آقای لطیفی اگر امکانش هست مدل های بیشتری معرفی کنید
امیدوارم همیشه به این کار باحالتون ادامه بدید
سارا شاهیان  (09:20:53 | 1397-02-03)
فقط آل استار لامی
شاهینی مقدم  (07:00:38 | 1397-02-02)
ارادتمند خانواده لطیفی، من از این اترگراف شما که در ایتالیا تولیدمیشه استفاده کردم با اینکه کلی خودنویس و اتد خوب دارم ولی الان چند وقتیه با اینا طرح اولیه میزنم سر کلاس.
خیلی با کلاسه!
حمیدنژاد  (06:59:43 | 1397-01-28)
من همیشه یا با خودنویس یا با مداد طراحی میکنم ولی با این مدل کوبن هم طرح کشیدم خیلی خوبه برای طرح اولیه
محمد زیبارو  (05:30:20 | 1397-01-28)
سلام استاد
برای طراحی فقط لامی
سعید امامی  (07:06:08 | 1397-01-27)
سلام خدمت خانواده محترح لطیفی مخصوصا حاج آقای لطیفی عزیز، من از خودنویس لامی سافاری و لامی آل استار استفاده کردم. خیلی خوب مینویسن و خیلی خوب تو خط های طولانی جواب میدن. تشکر از سایت خوبتون

نام :
ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی * :
اگر تصویر ناخواناست(اینجا)را کلیک کنید


© تمامی حقوق برای گروه پارکر لطیفی محفوظ است. طراحی شده توسط طراحی سایت داتک